نشریه‌ی الکترونیکی رایانا

گروه کامپیوتر مرکز راهنمایی علامه حلی یک تهران

نشریه‌ی الکترونیکی رایانا

گروه کامپیوتر مرکز راهنمایی علامه حلی یک تهران

نشریه‌ی الکترونیکی رایانا
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۱۲ مطلب توسط «البرز بابازاده» ثبت شده است


در میان سیستم عامل های دسکتاپ، برای اولین بار مجموع کاربران ویندوز

 ۸ و ۸.۱ از کاربران ویندوز اکس پی فراتر رفتند. کمپانی Net Applications 

اعلام نموده که در ماه May، سهم ویندوز ۸.۱ در میان پلتفرم های دسکتاپ 

به ۱۲.۸ درصد رسیده است.

۰ نظر ۱۲ خرداد ۹۴ ، ۲۱:۱۷
البرز بابازاده


از ویژگی های زندگی در دنیای امروز آن است که هر شخص تنها چند کلیک با دستیابی به دریایی از اطلاعات فاصله دارد، حجم عظیمی از داده که هرگز چنین آسان در دسترس انسان نبوده است.

اما بهره مندی از چنین امکانی تنها در صورتی محقق می شود که به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید، چرا که اگر قرار باشد برای بارگذاری هر صفحه، یا بافر شدن هر ویدئو، یا دانلود هر فایل ساعت ها معطل بمانید دیگر اطلاعات چندان هم در دسترس تان نخواهد بود و چه بسا به همین دلیل از خیر دستیابی به آن بگذرید.

شرکت Akamai Technologies که یک سرویس دهنده خدمات ابری به حساب می آید، لیستی از سریع ترین اینترنت های دنیا را ارائه کرده که مشخص می کند بهره مند ترین مردم از موهبت فوق، ساکن کدام کشورها هستند.

۲ نظر ۲۸ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۲:۱۵
البرز بابازاده


بر خلاف پیشرفت تکنولوژی در حوزه های مختلف، باتری همچنان یکی از معضلات اصلی شرکت های تولید کننده است. سازندگان که دریافتند این مشکل به این زودی ها حل نمی شود، تصمیم گرفتند تا راه حل هایی را انتخاب کنند که چالش باتری را برای کاربران به حداقل رساند.

یکی از این راه حل ها، کاهش زمان شارژ شدن دستگاه است. کؤالکام با ارائه تکنولوژی QuickCharge 1.0 اولین شرکتی بود که این مفهوم را ارائه کرد و پس از آن تولید کنندگان دیگر نیز تصمیم گرفتند تا از این ایده در محصولات خود استفاده نمایند.

نسل اول موبایل های ارائه شده به تکنولوژی شارژ سریع، توانستند در سال ۲۰۱۲، زمان شارژ را تا ۴۰ درصد کاهش دهند. اما این پایان راه نبود و تکنولوژی شارژ سریع همچنان به پیشرفت خود ادامه داد.

گام بعدی را در این حوزه باز هم کؤالکام برداشت. تکنولوژی QuickCharge 2.0 برای پردازنده Snapdragon 800 عرضه شد و بدین شکل موبایل های بسیاری توانستند از این قابلیت برخوردار گردند.

پس از QuickCharge 2.0 شرکت چینی Oppo، شارژر های VOOC را همراه با تلفن هوشمند Find 7 معرفی نمود. مهندسین چینی با به کار بردن رابط USB با ۷ پین (به جای ۴ پین معمول) و استفاده از سه سلول با قابلیت شارژ همزمان در باتری، ترتیبی دادند تا موبایل جدیدشان سریع تر از هر دستگاه دیگری شارژ شود.

و در نهایت سامسونگ چندی پیش با استفاده از تکنولوژی Fast Adaptive Charging توانست رکورد سریع ترین شارژ را از آن خود کند و گلکسی اس ۶ را به عنوان یکی از بهترین نمونه های موجود در این زمینه، معرفی نماید.

در ادامه نگاهی می اندازیم به 7 موبایلی که زمان کم تری نسبت به موبایل های دیگر برای شارژ باتری نیاز دارند.

۱ نظر ۲۶ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۸:۲۰
البرز بابازاده

مسابقات برنامه نویسی بهترین فرصت برای افرادی است که می‌خواهند مهارت خود را در کد نویسی بسنجند. برگزاری این مسابقات بیشتر از آنکه روی برد و باخت افراد تمرکز کند، موقعیتی را فراهم می‌کند که شرکت کنندگان بتوانند استعداد خود را در حل مسائل برنامه نویسی محک بزنند. این ویژگی تمایز مهمی میان مسابقات برنامه نویسی و المپیاد های کامپیوتری ایجاد می‌کند. برخلاف المپیاد های کامپیوتری که هدف نهایی آن برد و باخت است، در مسابقات برنامه نویسی هدف شرکت در فرایند مسابقات است.

۱ نظر ۰۳ ارديبهشت ۹۴ ، ۱۰:۱۴
البرز بابازاده

با پیشرفت فناوری و علم رباتیک در دنیا، پای این ماشین ها به بخش های عظیمی از زندگی انسان باز می شود و در آینده نه چندان دور شاهد فعالیت آنها در نقاط حساس و بحرانی خواهیم بود.

۰ نظر ۳۱ فروردين ۹۴ ، ۱۹:۴۴
البرز بابازاده

در سال‌های اخیر هک شدن و افشای اطلاعات محرمانه شرکت‌ها، موسسات و حتی کشورها به شکل باورنکردنی در حال گسترش بوده است. عملیات مجرمانه‌ای که دیگر عملا تبدیل به تجارت غیرقانونی مبتنی بر اطلاعات به سرقت رفته کاربران شده است. حملات سایبری که با هدف سرقت اطلاعات انجام می‌شوند عموما دو دسته‌اند. یکی آنهایی که توسط کشورها سازماندهی می‌شوند و دیگری آنها که توسط شبکه‌های زیرزمینی هکرها به مقاصد مختلف سازمان دهی و اجرا می‌شوند. در بسیاری از این موارد خود کاربران متوجه چیزی نمی‌شوند و حتی هکرها به جز سرقت اطلاعات آسیبی به سیستم نمی‌زنند یا اطلاعاتی را پاک نمی‌کنند. حلقه گم شده اصلی اینجا همان اطلاعاتی است که افشا شده یا به سرقت رفته‌اند.

۰ نظر ۲۳ فروردين ۹۴ ، ۰۰:۰۲
البرز بابازاده

فرآیند دیجیتال کردن شبکه های تلویزیونی و رادیویی در کشور از سال ۸۶ آغاز شد. این طرح از سال ۸۸ برای بینندگان تهرانی با ارائه سیستم DVB ملموس گشت تا جایی که در حال حاضر اکثر نقاط کشور با استفاده از این سامانه، شبکه های رادیویی و تلویزیونی را به صورت دیجیتال دریافت می نمایند.

۲ نظر ۲۲ فروردين ۹۴ ، ۲۱:۳۱
البرز بابازاده
۰ نظر ۲۲ فروردين ۹۴ ، ۰۸:۰۱
البرز بابازاده
۰ نظر ۲۲ فروردين ۹۴ ، ۰۸:۰۰
البرز بابازاده
۳ نظر ۲۱ فروردين ۹۴ ، ۱۰:۴۲
البرز بابازاده