نشریه‌ی الکترونیکی رایانا

گروه کامپیوتر مرکز راهنمایی علامه حلی یک تهران

نشریه‌ی الکترونیکی رایانا

گروه کامپیوتر مرکز راهنمایی علامه حلی یک تهران

نشریه‌ی الکترونیکی رایانا
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۷۲ مطلب توسط «مهدی امیری» ثبت شده است

علاقمندان به برنامه نویسی و خصوصا برنامه نویسی مسابقه ای همیشه منتظر مسابقه ای مناسب رده ی سنی و دانش خودشان هستند که در آن شرکت کنند!

در چند ماه آینده سه مسابقه ی مهم و بزرگ در سطح کشوری برگزار می شن که می تونید در اونها شرکت کنید:

مسابقه ی حلی نت: در این پست به طور کامل توضیح داده شده است. 

این مسابقه تیمی (2 نفره) است و رده ی الف آن برای نهمی ها، هشتمی ها و هفتمی هاست.

مسابقه ی برنامه نویسی تبیان: سه سال است که این مسابقه بصورت کشوری برگزار می شود. این مسابقه انفرادیه و مرحله ی حضوری آن در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شه، در بخش الف در همه ی ادوار تاکنون جایزه ی اول برای مدرسه خودمون بوده پس از این به بعد هم این عنوان را برای خودمون نگه دارید! (بخش الف شامل دانش آموزان مقطع راهنمایی است.)

جهت ثبت نام در تبیان و حلی نت: http://www.firststep.ir/reg/

مسابقه ی برنامه نویسی مت نت: این مسابقه که توسط دبیرستان علامه طباطبایی (واحد ادونس) برگزار می شه هم خیلی شبیه به حلی نته و شاید تنها فرقش اینه که توسط مدرسه ی دیگری برگزار می شه. می تونید در گروه های دونفره شرکت کنید و جایزه های خیلی خوبش را (که هر سال ساعت هوشمند می دن!) درو کنید.

جهت ثبت نام: http://mat.ir/Mathnet

۰ نظر ۰۲ اسفند ۹۵ ، ۰۱:۰۰
مهدی امیری

بدون شک یکی از معتبرترین مسابقات برنامه نویسی کشور در سطح دانش آموزی مسابقه ی برنامه نویسی حلی نته که توسط دبیرستان علامه حلی برگزار می شه. به بهانه ی شرکت در این مسابقه می تونید بیاید دبیرستان رو هم ببینید و کمی با فضاش آشنا بشید.

مسابقه ی غیرحضوری که فقط با کسب نتیجه ی قابل قبول در اون می تونید به مرحله ی حضوری راه پیدا کنید در دو تاریخ 5 و 13 اسفند برگزار می شه، در این دو مسابقه بهترین نتیجه ی شما مدنظره. مرحله ی حضوری هم اوایل اردیبهشت و در دبیرستان برگزار می شه و یه حالت جذابی مثل کارسوق های راهنمایی رو داره. 

برای شرکت در مسابقه تا 22 بهمن فرصت دارید به www.hellinet.ir مراجعه کنید و تیم دونفره تون رو ثبت کنید و هزینه را پرداخت کنید (به ازای هر نفر 35000 تومانه) و بعد از اون منتظر بمونید تا مرحله ی غیرحضوری که حسابی بترکونید!

از جذابیت های مسابقه میشه به مسابقه ی شبانه (که از شب تا خود صبح بدون وقفه و خستگی و خواب می شینید هوش مصنوعی می نویسید)، بازی های ریاضی طور کنار مسابقه، تی شرت خوشگلی که میدن و جوایز ارزنده ی اون (که نفری یدونه تبلت برای 3 تیم برتر مسابقه ی اصلی و یه جایزه ی نفیس برای تیم مسابقه ی شبانه) اشاره کرد.

کلا که میشه گفت حال میده و یه کامپیوتری با شرکت در اون می تونه خودش را هم محک بزنه هم گذشته از اون کلی خوش بگذرونه!

پس بدویید هم تیمی تون را پیدا کنید و آماده بشید که دیره :))

۴ نظر ۱۷ بهمن ۹۵ ، ۱۶:۳۰
مهدی امیری

علاقمندان به برنامه نویسی مسابقات پیشرویی که در رایانا اعلام می شوند رو از دست ندن :)

۰ نظر ۲۱ آذر ۹۵ ، ۲۱:۰۰
مهدی امیری

۰ نظر ۱۰ آذر ۹۵ ، ۱۰:۳۰
مهدی امیری

پارسال با اینکه سنّ هشتمی ها به مسابقه ی برنامه نویسی دادن می خورد، امّا متاسفانه نه در حلّی نت نه در مت نت نه در هیچ کدوم از مسابقه های دیگه ای که توی رایانا اعلام کردیم برید شرکت کنید، اثری از هشتمی ها دیده نشد! الان سنّ نهمی ها (تازه نهمی ها!) و هشتمی ها (تازه هشتمی ها!) به مسابقه دادن در سطح مسابقه ای مثل کدکاپ شریف می خوره. دستوراتی که بلدید، الگوریتم هایی که بلدید کافی هستند. موجب ناراحتیه اگر این فرصت ها را از دست بدید و شرکت نکنید.

اوّلین مسابقه ی امسال کدکاپ شریفه که توسّط تیم کوئرا (Quera) برگزار می شه، برای شرکت تو این مسابقه کافیه با یکی از دوستاتون یه تیم دونفره تشکیل بدید، اگر در Quera.ir ثبت نام نکرده اید، برید ثبت نام کنید و بعد در Quera.ir/contest/codecup برای مسابقه ی کدکاپ ثبت نام کنید. مرحله ی حضوری مسابقه آبان ماهه و تا اون موقع چند مرحله آزمون آزمایشی آنلاین هم برگزار می کنن که یه تعدادیش حکم مسابقه ی مقدّماتی را داره که با کسب رتبه های خوب می تونید صعود کنید. (ببینید رتبه ی خوب منظور 1 تا 10 نیست! منظور زیر دویسته حدوداً!)

پ.ن1: زَبون پایتون هم مجازه! (هم پایتون2 و هم پایتون3) دیگه چی از این بهتر! بیاید و خودتون رو نشون بدید.

پ.ن2: راستی پارسال یادمه به جوان ترین شرکت کننده یه ربع سکّه دادن! پس بشتابید که اگر حدّاقل رتبه نیاوردید جایزه ی جوان ترین را بگیرید!

۱ نظر ۱۷ شهریور ۹۵ ، ۲۱:۰۰
مهدی امیری

برای ثبت نام به quera.ir مراجعه کنید، اگر نام کاربری ندارید، بسازید و سپس از سربرگ مسابقات در مسابقه تابستانه شماره 1 حلّی کد شرکت کنید.

اگر دوست برنامه نویس در محدوده سنی خودمون (هفتم، هشتم، نهم) سراغ دارید، حتما به آن هم خبر بدید.

ساعت مسابقات همانند مسابقات قبلی 18:30 تا 20:30 هست.

ویرایش: مسابقه شماره 4 برگزار نخواهد شد.

۵ نظر ۰۹ خرداد ۹۵ ، ۰۰:۳۰
مهدی امیری

در نظرسنجی که 4 روز روی رایانا قرار داشت تعداد آرا به این شکل بود. به این نتیجه رسیدیم که Helli Code را انتخاب بکنیم. باشد که خوب باشد...

۱ نظر ۰۳ خرداد ۹۵ ، ۲۱:۰۰
مهدی امیری

آخرین مسابقه هم برگزار شد.

پ.ن1: اگر قرار باشد به همین ترتیب در تابستان مسابقه ای برگزار شود از طریق رایانا اطّلاع رسانی خواهد شد.

پ.ن2: فقط دو نفر از شرکت کنندگان از مدرسه خودمان نبودند. همان دو نفر اوّل و دوّم شدند! (این چه معنی داره؟ یعنی چی آخه؟ :( )

۴ نظر ۲۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۰۰
مهدی امیری

پایتون 2 در سال 2000 به عنوان یک نسخه پایدار از پایتون عرضه شد. این نسخه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شد به طوری که وقتی در سال 2008 نسخه سوم پایتون عرضه شد، بسیاری از برنامه نویسان حاضر نشدند به آن رضایت دهند و با همان نسخه ی دوست داشتنی 2 کدزنی را ادامه دادند. حتّی امروز و در سال 2016 زمانی که 8 سال از انتشار نسخه 3 پایتون می گذرد هنوز هم بسیاری از توسعه دهندگان با پایتون 2 کار می کنند.

در اینجا به چند آمار از استفاده کنندگان این دو نسخه پرداختیم و سپس چند تفاوت که شاید کار شما را در انتقال از پایتون 3 به پایتون 2 راه بیاندازد را گفته ایم.

۲ نظر ۱۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۳:۰۰
مهدی امیری

همانطور که دیدید از 5نفر اوّل سه نفر هشتم بودند.

در حال حاضر دانش آموزانی از 4 مدرسه ی حلی 1، 2 و 6 و باهنر4 کرج در مسابقه هفتگی مان حضور دارند.

میزان نمره ی امتیازی مستمر که تابحال دانش آموزان پایه نهم در مسابقات شنبه کسب کرده اند:

مهربد جوادی ==> 4.75

امیررضا حمزوی ==> 0.75

سپهر بازیار ==> 0.75

سیّدمحمّدمهدی حاتمی ==> 0.25

۲ نظر ۰۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۲:۰۰
مهدی امیری