نشریه‌ی الکترونیکی رایانا

گروه کامپیوتر مرکز راهنمایی علامه حلی یک تهران

نشریه‌ی الکترونیکی رایانا

گروه کامپیوتر مرکز راهنمایی علامه حلی یک تهران

نشریه‌ی الکترونیکی رایانا
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

گزارش تورنمنت کامپیوتر پایه ی دوم

شنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۶:۳۰ ب.ظ

امسال هم مانند سال های گذشته تورنمنت کامپیوتر برای پایه ی دوم برگزار شد. هر کلاس شش تیم + یک تیم ذخیره داشتند که متاسفانه هیچ کلاسی به جز 2/3 با شش تیم کامل خود به مسابقات نیامده بود و همه ی کلاس ها پنج تیم داشتند. حتی یک تیم کلاس 2/1 متشکل از آخوندی و روستا ترکیب 2/5+2/1 بود و یک تیم 2/2 نیز تک نفره بود. به گفته ی معلمان این استقبال نسبت به استقبال اولی ها از کارسوقشان تقریبا افتضاح بود. (یک مقدار خجالت بکشیم :( )

طبق معمول، مراسم افتتاحیه در سالن اجتماعات برگزار شد و مسئولین توضیحات اولیه را راجع به تورنمنت و به ویژه مسابقه‌ی سرعتی ارائه نمودند. سپس نوبت به مسابقه‌ی سرعتی رسید. گروه‌ها به نوبت به سایت رفتند و قبل از هر چیز، به عنوان دست گرمی و برای تست کامپیوتر‌های خود، سؤال اول دور سرعتی کارسوق پایه اول (10 دایره‌ی مماس به هم، که تقریباً همه‌ی گروه‌های پایه اول آن را حل کرده بودند) را حل کردند.

جمعیت مشتاق برای دیدن سوالات شاید انتظار سوالات فیزیکی را نداشتند، شاید استقبال سوالات گرافیکی در محیط Turtle را نداشتند، شاید خیلی از آن هایی که آمده بودند فکر می کردند فقط قضیه برنامه نویسی است و تمرکزشان روی آن بود. سوال یک نمونه ی بارز یک سوال گرافیکی بود. گروه هایی که استرس داشتند روی سوال یک خیلی خیلی سخت فکر کردند. سوال یک نمونه ای از سوالاتی بود که به راحتی با الگوریتم بازگشتی حل می شد.

جای شکرش باقیست چند گروه که از همان ابتدا خود را مدعی می دیدند و ادعایشان موفق به حل سوال شدند، حتی جالب است بدانید گروه 502 (پارسا صابری+شایان طلایی) موفق به حل سوال یک با استفاده از تکنیک های باینری شدند. و با شبیه سازی هایی که که برای هر حرکت شکل در مبنای 4 انجام داده بودند ایده شان بسیار دیدنی بود! (فقط دیدنی بود، نوشتنی نبود!) گفتنی است که همه ی شرکت کنندگان موفق به حل سوال 1 نشدند و فقط جمع محدودی توانستند سوال را حل کنند، به همین دلیل بچه ها مشتاق سوال2 بودند تا خود را به رقابت برسانند.

سرانجام بچه ها سوال2 را برداشتند. و خیلی ها حل سوال را رها کردند. خیلی از گروه ها بجای حل سوال تفریح دیگری مثل عکس گرفتن خوردن آبمیوه و ... را انتخب کردند. زمان حل سوال به سرعت گذشت و هیچکس حتی تقاضای داوری هم نداده بود. در 10دقیقه ی پایانی چند تقاضای داوری داده شد ولی همگی غلط بودند و هیج گروهی نبود که برنامه اش به حداقل 2تست کیس پاسخ صحیح دهد، به جز یکی از گروه های 2/6 که همه ی تست ها را با استفاده از 10عدد if جواب درست داده بود که داوران به آن نمره ندادند.

بچه ها نسبت به سوالات بعدی چندان امیدی نداشتند که سوال3 را برداشتند. سوال3 خیلی نیاز به دید الگوریتمی نداشت و هرچه که می خواست یک تابع بود توسط راهنمایی سوال داده شده بود. تجربه هم چیزی جز این نمی گفت ولی بیشتر افرادی که خط ها نوشته بودند و در خط هایشان گم شده بودند موفق به حل سوال نشدند تا جایی که این سوال توسط گروه 101 (علی جباری+محمدرضا کاظمی اصل) در چهار خط حل شد. اگر هم کسی با برنامه ی بیش از 20خط از این سوال امتیاز گرفت نتوانست امتیازی آن را حل کند چون در حل سوال امتیازی نیاز مبرمی به راهنمایی سوال بود که بازهم اولین گروه در حل این بخش 101 بود. تا اینجا گروه 101 با اختلاف نسبتا قابل قبولی در صدر جدول ایستاده بود و تداوم قهرمانی محمدرضا کاظمی از کارسوق پارسال تا تورنمنت امسال بود.

گروه ها برای رسیدن به 101 نیاز به حل 2سوال دیگر داشتند و تازه رقابت در حال جذاب شدن بود. لبخندهای آقای اشعری نشان دهنده فیزیکی بودن سوال بود. بازهم مثل سوال قبل و این بار حتی بیشتر از قبل و در یک صفحه ی A4 راهنمایی سوال آمده بود. اما فرقش این بود که این بار بدون خواندن راهنمایی تقریبا حل سوال غیرممکن بود! تقریبا نیمی از زمان گذشته بود و هیچ تقاضای داوری ثبت نشده بود که آقای جهانگیر پشت میکروفن اعلام کردند این سوال مربوط به کارسوق اول هاست، خجالت بکشید و حل کنید! با این صحبت آقای جهانگیر تنها تغییری که در بچه ها ایجاد شد، تعداد زیاد پاسخ های نادرستی بود که ثبت شد! حاصل این سوال هم مثل سوال2 تعداد زیاد خطوط برنامه های بچه ها بود. برنامه هایی که دیگر خود بچه ها هم نمی فهمیدند دارند چه کار می کنند. گروه های مدعی مثل 101،302 و 502 و 201 مثل آهو در عسل گیر کرده بودند :) آقای اشعری ناظر گروه فیزیک شاهد حل نشدن هیچ یک از دو سوال فیزیکی تورنمنت بودند که علاقه ی زیاد بچه ها به درس فیزیک را نشان می داد.

و اما لطف معلمان به دانش آموزان در مرحله ی سرعتی، سوال5 بود، سوالی که مطمئنم اگر به عنوان یک تمرین به بچه های اولی بدهید باید بتوانند حلش کنند! تنها نکته ای که این سوال داشت این بود که ممکن بود آقای صالحه در آن تقلب کنند (برخلاف دنیای واقعیت!) و توجه نکردن به این نکته باعث شد اولین داوری 101 نتیجه ندهد. بیشتر گروه ها این سوال را حل کردند (به استثنای آنهایی که خواب بودند) و پس از صرف کیک و آبمیوه هایشان به هواخوری رفتند. شب همه درحالی نماز خواندند که نبود امکاناتی مثل چراغ در نمازخانه باعث فرورفتن نمازخانه در ظلمات کامل شده  بود! بعد از نماز بعضی ها به تمرین بعضی الگوریتم های معروف پرداختند و بعضی دیگر به انجام بازی های جمعی مثل دست بازی، که اتفاقا نقش معلمان در گروه دوم پررنگ تر بود :)

شب موقع خواب بساط مونوپولی و دیگر بازی ها در محل خواب آقای امرالهی برپا شد، البته اصلا قصدی برای آزار ایشان وجود نداشت ولی به گفته ی بچه ها تا صبح چندین بار پای ایشان لگد گردید. لازم به ذکر است اگر شما در میان انبوه صداهای چندین توپ جنگی می توانید بخوابید می توانید فرض کنید ما هم در شب تورنمنت در میان سر و صداهای آن چند نفر خواب بودیم.

جایتان خالی صبحانه مثل همیشه ی صبحانه های مدرسه یک نان تافتون بود و تکه ای پنیر که از کوچکی یا بزرگی اش حرفی نمی زنم. ولی خوشبختانه چای به اندازه ی نفری 2-3تا موجود بود.

حدود ساعت 8:30 بچه ها پشت کامپیوتر ها نشستند و زمان مسابقه آغاز شد. چهار ساعتی که قرار بود پرهیجان باشد...

طبق گفته ی معلمان مثل مرحله ی سرعتی سوالات به ترتیب سختی مرتب نشده بودند. سوال1 سوال نسبتا سختی بود تا آنجا که به تقاضای بنده اعلام شد اگر کسی سوال1 را حل کند، من از جیب خودم به او فری خواهم داد. ولی فری هم نتوانست بچه ها را وادار به حل سوال کند. گروه 302 (سیفی+حمزوی) سوال3 را در دقیقه ی 20حل کردند و اولین 1500امتیاز را گرفتند. سپس 201 هم امتیاز سوال 3 را گرفتند. همین 2ارسال پاسخ صحیح و بدون پنالتی باعث شد تا توجه گروه ها به سوال3 جمع شود. سوالی که تنها سوال گرافیکی مرحله ی الگوریتمی بود. گروه 101 که از دیشب ادعای قهرمانی می کردند تقاضای داوری سوال3 را دادند ولی تقاضای داوریشان حدود 30دقیقه به طول انجامید! (سرعت اجرای برنامه شان فوق العاده بالا بود)

در حالی که گروه 101 منتظر داوری سوال3 بود گروه 302 تقاضای داوری سوال5 را داد، کاظمی و جباری نگاهشان به داور که بالای سر 302 ایستاده بود دوخته شده بود که به خاطر یک اشتباه که به قول خودشان خیلی هم مسخره بود 300امتیاز پنالتی خوردند. گروه 102(سروش اورعی+مهربد جوادی) هم سوال3 را حل کردند تا مثل مرحله ی سرعتی بهترین کلاس حداقل در یک ساعت اول 1/1 باشد. و اما 2/6 کلاس ناکام آقای خلدی نه تنها هنوز موفق به حل هیچ سوالی نشده بود بلکه بخاطر سوال1 300امتیاز هم پنالتی خورده بودند.

در حالی که 1:30 از زمان گذشته بود موسیقی های مختلفی برای شرکت کنندگان پخش شد تا کمی روحیه بگیرند و سوال حل کنند ولی متاسفانه هنوز 90درصد امتیازات 0 یا کمتر از بودند. گروه 403 (بردیا پرمون+امیرعباس غایرین) هم سوال 3 را حل کردند تا 2/4 از 2/6فاصله بگیرد.

502 هم پس از دیگران بالاخره موفق به حل سوال3 شد. هنوز هم وضعیت چندان جذاب نبود. 302 دوباره تقاضای داوری دادند که این بار از سوال5 امتیاز گرفتند. گروه101 که قهرمانی خود را در خطر می دید سوال4 را حل کرد و به خاطر اینکه برخلاف 302 تابحال پنالتی نخورده بود در صدر قرار گرفت. و اما حل سوال5 توسط گروه101 هم باعث شد 101 کمی از دیگران فاصله بگیرد. گروه 102 دیگر گروه 2/1ی تورنمنت هم موفق به حل سوال پنج شد تا دو تیم از 2/1 جزو سه تیم برتر باشند. 2:30 از مسابقه گذشته بود و به جز سه گروه 101،102 و 302 هیچ تب و تاب خاصی در تیم ها دیده نمی شد. 102 محتاطانه اقدام به هیچ ارسال داوری غلطی نکرده بود و به همین دلیل در مقام دوم قرار گرفت. تقریبا در عرض 30دقیقه ی پایانی هیچ پاسخ درستی جز از دو گروه 302 و 101 دریافت نشد. 102 حدود نیم ساعت را در حال دیباگ سوال2 بود. گروه302 سوال2 را حل کرد.  و گروه ۱۰۱ مات و مبهوت سوال یک مانده بود. 

حضور آقای امرالهی در لحظات پایانی هم نتوانست باعث هیجانی تر شدن مسابقه شود و مسابقه در عین کم هیجانی خود پایان یافت، خیلی ها نبود افرادی مثل آقای خلدی و آقای جهانگیر در مسابقه ی الگوریتمی را دلیل بر کم هیجانی آن می دانند و خیلی ها بی بخار بودن بچه ها و خیلی ها هم کمبود دانششان.

اختتامیه در محل سالن اجتماعات برگزار شد و جوایز به تیم های برتر اهداء شد.

به امید کامنتی خاطره انگیز و پرهیجان تر در سال آینده

نظرات  (۳)

۲۶ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۰:۰۹ امیرمسعود پایدارتالی
آقای امیری گزارش باگ دارد ! تنها گروهی سوال 2 را حل کرد گروه 103 از کلاس 2/1بودکه جواب ها کاملا درست بودند ولی داوران به آن نمره ندادند.
این گروه هنوز هم مدعی است که باید امتیاز آن سوال را می گرفتند 
خیر، بجز گروه شما گروه 602 (مهدی زاده+قیاسی) هم با استفاده از چند تا if سوال را حل کردند :)
ولی قبول دارم، باگ از بنده بود چون بنده اواسط حل این سوال به محل برگزاری مسابقه رسیدم :(
یاد باد آن روزگاران یاد باد...
زمان ما بچه‌ها کلی انگیزه‌ و هیجان داشتن!

امیدوارم برنده‌های تورنومنت علاقشون رو نسبت به کامپیوتر از دست ندن! :-) 

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.